Feit Electric
OM200/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A21 Lamp, 200 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Sku: 0273649-052303-21
46 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric OM200/830/LED A21 200 W LED light bulb. This non-dimmable 3000 K warm white light will replace a 200 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (3050 Lumens) uses 25 W of electricity and is omni directional for all round light distribution. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A21 bulbs have an average life of 25,000 hr/22.8 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star; approved bulb for general-purpose residential or commercial applications.
  • Instant ON to full brightness
  • Color consistency, low heat, durable, long life
  • Bright White glow makes any space appear cozy and inviting
Type
General-Purpose
Wattage Rating
25
Voltage Rating
120
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A21
Lamp Finish
Frosted
Lumens
3050
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
Beam Angle
40
Dimensions
5.6 in L x 2.8 in W