Feit Electric
BPEFC40/950CA/FIL LED Bulb, Decorative, 300 Lumens, 3.3 W, Flame Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
Sku: 3405453-052303-18
26 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
LED Medium Base Options :Feit BPEFC40/950CA/FIL 40W Dyl
  • 90+ high-CRI color rendering light bulbs allow colors to appear more realistic and vibrant
  • Light bulb supports full range dimming
  • Long-life bulbs are rated to provide up to 15,000 hr of reliable light
  • Traditional glass filament design
Type
Decorative
Wattage Rating
3.3
Voltage Rating
120
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BA10
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
300
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90.91
Average Life
Dimensions
3.9 in L x 1.3 in W