Image not found
Werner
AC10-20-02 Ladder Jack, Aluminum, For: 300 lb Type IA and 375 lb Type IAA Extension Ladders
Sku: 6317507-052303-31
6 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/27/2026
Scaffolding Parts & Accessories:Werner Ladder Jack
The AC10-20-02 two rung long body ladder jack is designed for quick field adjustments. The platform clamp system clamp secures the platform to the ladder jacks and ties supporting ladders together to help secure an entire ladder jack system. The lightweight but sturdy jack mounts on either side of the extension ladder. It accepts stages up to 20 in width. Recommended for use with 300 lb Type IA and 375 lb Type IAA extension ladders.
  • Lightweight, sturdy and easy to use
  • Designed for quick field adjustments
  • Mounts on either side of extension ladder
  • 2-rung model
  • Accepts stages to 20 in width
Type
Ladder Jack
Material
Aluminum
Finish
Galvanized
Dimensions
12.9 in x 30 in x 4.5 in