Fluidmaster
Leak Sentry 400LSRP4 Pro Toilet Fill Valve, Anti-Siphon: Yes
Sku: 6401186-052303-24
279 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/27/2026
Fill Valves:Fluidmaster 400LSRP4 Plastic
Save water and prevent a running toilet with a Leak Sentry® universal water saving toilet fill valve. This revolutionary toilet fill valve includes a water saving roller clamp to make sure that the right amount of water goes into the bowl with every flush. It's also the only toilet fill valve with active leak detection, preventing a toilet from leaking without the homeowner having to take any special action. Excellent of all, when there's no leak in the tank, it works just like a 400A toilet fill valve, so you know you'll get consistent performance flush after flush.
  • Automatic "Locking" action alerts users to leaks before money and water are wasted
  • Toilet remains fully operational, easily resets with touch of tank lever
  • Anti-siphon, code approved
  • Also replaces 400LG leak guard valve
Leak Detection
Yes
Anti-Siphon
Yes
Dimensions
9 in Dia x 4 in L x 5 in W x 14 in H