Feit Electric
OM60/950CA10K/10 LED Lamp, General Purpose, 800 Lumens, 10.6 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base
Sku: 0272856-052303-18
43 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
LED General Options :Feit OM60/950CA10K/10 60 W Dyl
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A19 60 W LED Light Bulb. This 5000K daylight bulb is non-dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens) uses 10.6 W of electricity, is omni-directional and uses up to 82% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable bulb for general-purpose residential or commercial applications. Suitable for enclosed fixtures.
  • Instant on to full brightness
  • Suitable for damp locations
  • 100% mercury-free, low-heat, durable, long life
  • Full range dimming, color consistency
  • No ultraviolet, safe for artwork
  • Energy efficient up to 82% less energy than standard incandescent
Type
General Purpose
Wattage Rating
10.6
Voltage Rating
120
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Frosted
Lumens
800
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000
Color Rendering Index (CRI)
>80
Luminous Intensity
75
Average Life
11,000
Beam Angle
300
Dimensions
2.3 in Dia x 4.5 in L