Feit Electric
OM60DM/927CA LED Lamp, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base
Sku: 0272864-052303-21
10 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the dimmable OM60DM/927CA Feit Electric A19 60 W LED Light Bulb. This 2700K soft white light is dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens) uses 8.8 W of electricity, is omni-directional and uses up to 85% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star; approved bulb for general-purpose residential or commercial applications. Suitable for enclosed fixtures.
  • Instant on to full brightness
  • Suitable for damp locations
  • 100% mercury-free, low-heat, durable, long life
  • Full range dimming, color consistency
  • No ultraviolet, safe for artwork
  • Energy efficient up to 85% less energy than standard incandescent
Type
General Purpose
Wattage Rating
8.8
Voltage Rating
120
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Frosted
Lumens
800
Dimmable
Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
90
Average Life
25,000
Beam Angle
300
Dimensions
2.3 in Dia x 4.5 in L