Eaton Cooper Wiring
TRUSBAC20 TRUSBAC20V-KB-L Receptacle, Type A, 2 -Pole, 5 A, 125 VAC, NEMA 5-20R, Ivory
Sku: 4896411-052303-18
7 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/27/2026
Outlets with USB Ports Ivory:Eaton TRUSBAC20V-KB-L Type A/C 5 Amp
Eaton Cooper Wiring TRUSBAC20 Duplex Receptacle, 125 VAC, 5 A, Frequency Rating: 130 kHz, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Number of USB Ports: 2, USB Type: Type A, C, Wiring Type: Back, Side, Wire Size: 10 to 14 AWG, NEMA Configuration: NEMA 5-20R, Operating Temperature: -4 to 140 deg F, Strap Mounting, Thermoplastic/Steel, Ivory, Dimensions: 4.19 in H x 1.3 in W x 1.67 in D
  • Standard AC receptacle with USB and USB-C ports rated at a combined 5.0A
  • USB-C charging port charges most electronic devices that comply with the USB-C standard
  • Tamper-resistant shutters provide compliance with 2017 NEC® Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A, 125 V receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant
  • Replaces a standard duplex receptacle
  • Steel mounting strap is zinc-plated for added corrosion resistance
Voltage Rating
125
Current Rating
5
Frequency Rating
130
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Number of USB Ports
2
USB Type
Type A/C
Wiring Type
Back, Side
Wire Size
10 to 14
NEMA Configuration
NEMA 5-20R
Operating Temperature
-4 to 140
Mounting Type
Strap
Material
Thermoplastic/Steel
Color
Ivory
Dimensions
4.19 in H x 1.3 in W x 1.67 in D