Feit Electric
BPOM60DM/950CA/GU24 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Dimmable
Sku: 7222813-052303-18
120 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
LED General Options :Fei BPOM60DM/950CA/GU24 60W Dy
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPOM60DM/950CA/GU24 A19 60 W LED light bulb. 5000K daylight LED is dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens), uses 8.8 W of electricity and up to 85% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star® certified general-purpose bulb for residential or commercial applications.
  • 90+ high-CRI color rendering light bulbs allow colors to appear more realistic and vibrant
  • Dimmable general-purpose light bulb
  • Long-life bulbs are rated to provide up to 25,000 hr of reliable light
Type
General-Purpose
Wattage Rating
8.8
Voltage Rating
120
Lamp Base
GU24
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Frosted
Lumens
800
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90
Average Life
25,000
Beam Angle
300
Dimensions
3.9 in L x 2.4 in W