Feit Electric
A800/850/10KLED/10 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 10 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base
Sku: 7482698-052303-21
1724 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/28/2026
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A800/850/10KLED/10 ten-pack A19 60 W LED light bulbs. The 5000 K daylight light is non-dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens), uses 10 W of electricity and up to 84% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant ON to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hr/10 years, are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a nice bright light for daily tasks and a dependable choice for any general-purpose residential or commercial applications.
  • Versatile bulb suitable for a variety of fixtures and lighting applications
  • Non-dimmable
  • Rated to provide up to 11,000 hr of reliable light
  • Energizing crisp daylight color illuminates fine details with invigorating cool light
Type
General-Purpose
Wattage Rating
10
Voltage Rating
120
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Clear
Lumens
800
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
84
Average Life
11,000
Beam Angle
270
Dimensions
4.1 in L x 2.4 in W