Simpson Strong-Tie
Strong-Drive SDS SDS25212-R25 Connector Screw, 2-1/2 in L, Serrated Thread, Hex Head, Hex Drive
Sku: 12120220
1 Available at San Marcos
Location: Aisle 4
0.250in Structural Wood Screws:Simpson SDS25212-R25 2-1/2in 25PK
The Simpson Strong-Tie® Strong-Drive® SDS heavy-duty connector screw is a 0.25 in Dia high-strength structural wood screw ideal for various connector installations as well as wood-to-wood and engineered-wood applications. It installs with no pre-drilling and has been extensively tested in various applications. The SDS is improved with an easy-driving Type-17 point and a corrosion-resistant double-barrier coating. The SDS Strong-Drive® 1/4 in wood screw line has expanded to include stainless steel SDS screws in 1-1/2 to 3-1/2 in lengths, suitable for fastening Simpson Strong-Tie® stainless steel products. Offering the same easy-driving, split-reducing installation of the standard SDS screw, these screws are made from Type 316 stainless steel. The stainless steel SDS screws are appropriate for higher-exposure environments where maximum corrosion resistance is required.
  • Type-17 point enables easy-driving with no pre-drilling and minimal wood splitting
  • 3/8 in hex head with 0.5 in integrated washer