Image not found
Bussmann
BP/MAX-40-RP Automotive Fuse, 1 kA Interrupt, Blade Fuse, 32 VDC, 40 A
Sku: 9444233-052303-20
27 Available at SHIP TO STORE
Estimated Arrival On: 05/27/2026
Automotive Fuses & Kits:Bussmann BP/MAX-40-RP Blade 40A 32VDC
Maxi fuses protect circuits in the wiring harness-usually found under the hood, in a fuse panel or supplementary panel near the battery. Ideal for aftermarket accessories (such as high-end stereos) that require protection up to 80 A.